Kategóriák
Egészséges táplálkozás

Távol-keleti finomság új szerepben

Az emésztési problémák ellenszeréül ezernyi praktika és jó tanács él a köztudatban, mégis akad még új összefüggés, amivel ha tisztában vagy, sokat tehetsz az egészségedért.

Két hete sushikészítő tanfolyamon voltam a lányommal. Imádjuk a sushit, és már régóta kacérkodtunk a gondolattal, hogy mi magunk készítjük el a fogunk alá valót. Jól jött hát Lorci  ballagási ajándéka, az már a bónusz volt, hogy én is kaptam egy részvételi jegyet.

Nem részletezem a Portobello Chef Főzőiskola három és fél órás programját, csak annyit mondhatok, hogy Staudinger Niki, az iskola megálmodója, és lelkes tanára profi leckéket adott a sushikészítés rejtelmeiről. Iránymutatása mellett sorra készültek a finomságok, közben alaposan be is lakmároztunk persze. (A fotókat megnézheted az Instagramon.)

Miközben lelkifurdalás nélkül tömtem magamba a falatkákat, elhatároztam, hogy írok arról egy bejegyzést,

miért is jó, ha (meg)szereted a sushit, miért lehet jótékony hatással az emésztésedre?

A gabonák, a burgonya, kukorica és a rizs, nem kimondottan fogyókúrás élelmiszerek, és sajnos az elterjedt fogyasztási módjuk kedvezőtlen hatást gyakorol a vércukorszintre is. Te is tudod, hogy a finomított szénhidrátok, mint amilyen például a fehér lisztből készült kenyér, tészta, a fehér, hántolt rizs, a kukoricalisztből készült termékek, a főtt krumpli vércukorszint ugrásokat okoznak.

Az ideális vércukorszint-tartomány 4,72 és 5,83 mmol/l között van. Szénhidrátfogyasztás után a vércukorszint megemelkedik 6,66-7,78 mmol/l értékre, majd pár óra múlva visszaesik. Az az ideális, ha mind az éhomi vércukorszint, mind az étkezés után két órával mért vércukorszint 4,5-6 mmol/l alatt van. Az étkezések után állandósult 7,78 mmol/l fölötti érték napról napra apránként végül súlyos egészségügyi problémákat okoz.

A teljes szénhidrátok nem okoznak vércukorszint kiugrásokat és lezuhanásokat, mert rostokat, és a szervezet számára hasznos tápanyagokat is tartalmaznak. Jót tesznek az emésztésnek is, fogyasztásuk jobb anyagcseréhez vezet, és csökkenti a betegségek kockázatát.

Legalábbis ez a hivatalos verzió. Nézzük, mi lehet az oka annak, hogy sokan, akik pedig odafigyelnek a táplálkozásukra, és csak teljes kiőrlésű pékárut, barna rizst esznek, mégsem érzik olyan kicsattanóan magukat, és hogy lehet, hogy akik imádják a fehér, hántolt rizsből készült szusit, lelkifurdalás nélkül hódolhatnak e szenvedélyüknek?

Az ok a keményítő.

A sushi alapanyaga, a rizs szénhidrát, mégpedig magas keményítő tartalmú szénhidrát. A keményítők nagy molekulájú szénhidrátok, gyakorlatilag a növények raktározott tápanyaga, csírázáskor a növény tápanyagforrása. A keményítők a szervezetben glükózzá, vagyis egyszerű szőlőcukorrá bomlanak. A legtöbb keményítőt tartalmazó növények a gabonák, a burgonya, a kukorica, valamint a gumós- és gyökérzöldségek.

A keményítők emésztése sokaknál jelent gondot. A meg nem emésztett keményítő pedig a belekben erjedni kezd, és puffadást, görcsöket, székrekedést okoz. Gyakran még azok is megsínylik a keményítőtartalmú ételek mindennapi fogyasztását, akik pedig az anyagcseréjük működése szerint a szénhidrátokat jobban tolerálják.

Amennyiben viszont emésztési nehézséget okoz a keményítőfogyasztás, ha igazán jól akarod érezni magad, a táplálkozásod során ezt is figyelembe kell venned, nem csak ezen élelmiszerek vércukorszintre gyakorolt hatását.

A teljes, hántolatlan, lassan felszívódó gabonákat, a barna rizst rosszul tűrik a bélgyulladásban, a különböző bélbetegségekben szenvedők. Ilyenkor bármennyire is egészségesek ezek, inkább a könnyebben emészthető fehér rizst, jázmin rizst, basmati rizst kell választani.

Igen ám, de mi történik akkor a vércukorszintre gyakorolt hatással? Hiába teszünk jót az emésztőrendszerünknek, ha a vércukorszintünket állítjuk gyorsítósávra!

A megoldás

A megoldás az, hogy lassítanod kell ezeknek az élelmiszereknek a felszívódását. Ennek praktikái, ha

  • a keményítőtartalmú élelmiszereket lassan főzöd a magas hőmérsékleten való sütés helyett, például nem sütöd a burgonyát, hanem főzöd ÉS fogyasztasz mellé zöldségeket, jófajta, könnyen emészthető zsírokat és savanyúságokat, zöld leveles salátákat is. Annak, aki székrekedésre hajlamos, egyébként is fontos, hogy kellő mennyiségű zsiradékot, olajat fogyasszon, mert ezek a rendszeres bélmozgást elősegítik.
  • Akkor is könnyíted az emésztőrendszer munkáját, ha étkezésenként kisebb adag keményítőt eszel, és
  • az is segít, ha a keményítőtartalmú ételeket egy étkezésen belül nem színhússal, hanem például salátával, főtt zöldségekkel párosítod. Próbáld ki a színhúst darálva, vagy akár dönthetsz úgy is, hogy többnyire csak halat, belsőségeket fogyasztasz együtt keményítővel. Ezek emésztése eleve könnyebb.
  • Megfontolhatod, hogy nem minden nap eszel keményítőtartalmú ételt – könnyen kitapasztalhatod, hogy nálad mi az, ami beválik.
  • A magas keményítőtartalmú zöldségek, mint a sárgarépa, petrezselyem, paszternák, feketegyökér, cékla, zeller, retek, sütőtök, és édesburgonya, a gabona- és tésztaféléknél, burgonyánál sokkal kímélőbb és emellett laktató keményítőforrások. Ha egzotikusabb fogásokra vágysz, kipróbálhatod a főzőbanánt, a tarót, jamszgyökeret, tápiókát is.

És mi a helyzet a sushival?

Mostanában talán te is gyakran hallod a rezisztens keményítő kifejezést. A meghatározás onnan származik, hogy nem minden keményítő szívódik fel, hanem emésztetlenül áthalad a gyomron és a vékonybélen: rezisztens az emésztéssel szemben, vagyis ellenáll az emésztésnek.

A rezisztens keményítők oldható rostként működnek a szervezetben, a vastagbélbe jutva a bélszakasz jó baktériumait táplálják. Amikor a bélbaktériumok megemésztik a rezisztens keményítőket, többek között a szervezet számára nélkülözhetetlen zsírsavakat termelnek.

A rezisztens keményítők fogyasztása alacsonyabb, kiegyensúlyozottabb vércukorszintet eredményez, csökkenti az étvágyat és jobb emésztést biztosít.

Többféle rezisztens keményítő létezik. Található például a nyers burgonyában és az éretlen banánban, egy másik típus a gabonák, hüvelyesek, magvak sejtfalában. A számunkra hasznosítható forma a keményítőtartalmú ételek főzése és kihűtése során keletkezik egy köznapi néven öregedésnek nevezett kémiai folyamat következtében.

A főtt, kihűlt rizs (sushi!), vagy burgonya, a hideg burgonyasaláta, a csicsóka, a narancs, a banán kiváló rezisztens keményítő források. A kihűlt rizst, burgonyát visszamelegítve azonban a jótékony hatás megszűnik!

Hát ezért eszem én nyugodtan a fehér rizsből készült sushit!

A következő héten figyeld meg, hogy a szervezeted miként tolerálja a magas keményítőtartalmú ételeket! Ha kell, csökkentsd az egyszerre elfogyasztott mennyiséget, de ne iktasd ki teljesen a szénhidrátokat! A pajzsmirigy egészséges működéséhez szüksége van a szervezetnek szénhidrátra. A gabonafélék és burgonya helyett azonban inkább a magas keményítőtartalmuk miatt tápláló gumós- és gyökérzöldségek tegyék ki a szénhidrátfogyasztásod döntő részét. A tányérodon arányaiban ezekből legyen több!

Tapasztalataidat írd meg hozzászólásban!

Szeretettel:

Mariann

Ui.: Azért ha sushit eszel, a szójaszósszal vigyázz! Igazi, fermentált, érlelt, gluténmentes, nem génmanipulált szójából készültet használj!

2 Shares

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük