Kategóriák
Egészséges táplálkozás

Mitől lesz sikeres egy fogyókúra?

Magyarországon is aggasztó méreteket ölt az elhízás. Európában az elhízottak aránya nálunk a legmagasabb. Pedig sokak egész életét megkeseríti a fogyókúra, rendszeresen sportolnak, újabb és újabb csodapirulákat próbálnak ki, és mégis. Koruk előrehaladtával nem csak az éveik, hanem a kilóik száma is egyre nő.

Május 22-e az Európai Elhízás Elleni Nap. A hivatalos álláspont szerint az elhízás oka a mozgásszegény életmód, és a túlzott kalóriabevitel. Ha azonban ezen a vonalon indulsz el a vágyott fogyás felé, sajnos, csalódnod kell. 

Vajon mitől lesz akkor sikeres egy fogyókúra? 

A sikeres fogyókúra ismérve

Számomra a sikeres fogyókúra nem csupán azt jelenti, hogy egy meghatározott időtartam alatt valakinek sikerül-e lefogynia. A sikert nekem az mutatja, hogy a fogyást beindító módszert hosszú távon, életvitelszerűen lehet-e alkalmazni egészségkárosodás nélkül?

Ez egy nagyon lényeges kérdés. Ha túlsúlyos vagy, és le akarsz fogyni, értelemszerűen szükséged van valamilyen, a szokott táplálkozási szokásaidtól eltérő módszerre ahhoz, hogy beinduljon a fogyás.

Ha mindent ugyanúgy teszel, mint addig, az eredmény is ugyanaz lesz, mint eddig. Vagyis ha ugyanazokat, ugyanúgy eszed, nem fogsz fogyni, sőt, várhatóan egyre túlsúlyosabb leszel.

Amikor azonban egy módszerrel – bármilyen fogyókúrás módszerrel – lefogysz, azzal mindenképpen számolnod kell, hogy a módszer elhagyásával a módszer eredményeit is el fogod veszíteni. Vagyis, amint befejezed a fogyókúrát, és visszatérsz a fogyókúra előtti étkezési szokásaidhoz, ismét vissza fogsz hízni.

Ebből következik, hogy ha végleg búcsút akarsz inteni a plusz kilóknak, a módszert, amivel lefogytál, folyamatosan fenn kell tartanod. Erre viszont csak és kizárólag olyan fogyókúra alkalmas, ami nem csupán egy kúra, hanem egy jobb, eredményesebb életmód is. Olyan új táplálkozási szokás, amely felváltja a régit, igen, örökre!

A sikeres módszer követelményei:

  • Az új étkezési- és életmód szokásodnak a mindennapjaidba illeszthetőnek kell lennie. Vagyis kellően kényelmes és élvezetes legyen, hogy ki tudj tartani mellette;
  • Meg tudd fizetni. Vagyis nem lehet drágább, mint amit az eddigi büdzséd is megengedett;
  • A szervezetednek minden szükséges tápanyagot meg kell kapnia az egészséges, és kiegyensúlyozott működéshez;
  • Nem éhezhetsz. Kudarcra vagy ítélve, ha kiéhezteted a szervezed, mert egyre kimerültebb és ingerültebb leszel, és ez kikerülhetetlenül falásrohamokhoz vezet.

Az elhízás oka

A bevezetőben említettem, hogy a hivatalos álláspont még mindig a mozgásszegény életmódot, és a túlzott kalóriabevitelt teszi felelőssé a túlsúlyért.

Sajnos azonban tény, hogy a legtöbb túlsúlyos ember egész életében próbál kevesebbet enni, mégis egyre több zsírt szednek fel. A mozgásszegény életmód sem feltétlenül igaz, hiszen nagyon sokan rendszeresen sportolnak, vagy egyéb módon aktív életet élnek: fizikai munkát végeznek, kertet gondoznak.

Az igazság az, hogy a szervezetben a zsírszöveteket ugyanúgy hormonok, enzimek szabályozzák, mint minden mást.

Mára egyre inkább igazolást nyer, hogy az elhízás nem a kalóriákon múlik, hanem hormonális egyensúlytalanság eredménye.

Most azonban ne mentsd fel magad azzal, hogy a hormonjaid okozzák a túlsúlyodat! Nagyon is van szereped abban, hogy a hormonjaid kiegyensúlyozottan, avagy éppen ellenkezőleg működnek!

Vagyis a súlyod „karbantartása” a te kezedben van!

Ami a zsírlerakódást szabályozza

Azt, hogy a szervezetedben mennyi zsír halmozódik fel, hormonok és enzimek szabályozzák. A folyamat azonban alapvetően az inzulin nevű  hormonnal kapcsolatos.

Nagyon egyszerűen amikor a szervezetedben az inzulinszint megemelkedik, a zsírszöveteidben zsír halmozódik fel. Amikor az inzulinszint leesik, a zsírszövetből zsír szabadul fel, amit a szervezeted üzemanyagként eléget.

A jó hír, hogy ezt az étrendeddel tudatosan szabályozhatod. A szervezeted inzulinszintjét ugyanis az határozza meg, hogy mennyi és milyen szénhidrátot fogyasztasz.

Minél több szénhidrátot eszel, illetve minél több édes, könnyebben emészthető finomított szénhidrátot, annál több inzulint választ ki a szervezeted. Ez növeli a véráramban az inzulin szintjét és ezért a zsírsejtekben felhalmozódó zsír mennyiségét is.

Zsírmágnes ételek

Fokozott inzulintermelést okoznak, ezért a zsírpárnáid növekedéséhez vezetnek

  • a könnyen emészthető finomított szénhidrátok, a finomított lisztek, (kenyerek),
  • a magas keményítőtartalmú növények, mint a burgonya, rizs- és más gabonák,
  • a cukrok (répacukor, nádcukor), és a cukrot tartalmazó ételek,
  • a magas fruktóztartalmú gyümölcsök,
  • folyékony szénhidrátok (gyümölcslevek, sör, szénsavas üdítők),
  • tej, joghurt, tejszín, kávé, bizonyos csonthéjasok (például kesudió).

Ezek az élelmiszerek nem csak zsírfelhalmozódást okoznak, hanem növelik az étvágyadat és el is lustítanak.

Ellenben, ha visszafogod a szénhidrátfogyasztást, csökken a szervezetedben a zsírfelhalmozódás, és a zsírégetés is jobban beindul, mert módosul a zsírszövet hormonális környezete.

Milyen legyen az étrend?

Nem lehet mindenkire érvényes szabályt felállítani arról, hogy mennyi szénhidrát fogyasztható a kívánt súly megtartása érdekében.

Olyan is előfordul, hogy valaki valamilyen típusú szénhidrátot fogyaszthat, csak egy bizonyos fajtát kell kerülnie.

A szénhidrátok teljes mellőzése sem járható út. A megfelelő hormonműködéshez szükség van szénhidrátokra, de csakis a jó szénhidrátokra.

A saját szervezeted megismerése nélkülözhetetlen, hiszen állandóan változunk, amelyhez folyamatosan alkalmazkodnunk kell. Nem csak az életkorunkból adódóan, hanem azért is, mert másképp működünk például stresszhelyzetben, más az étvágyunk évszakonként, de a különböző életszakaszokban is eltérő igényei vannak a szervezetnek.

A változókorba érve például az ösztrogénszint csökkenése is kedvez a zsírfelhalmozódásnak. Ebben a korban még azok is elkezdenek hízni, akiknek korábban semmilyen súlyproblémájuk nem volt.

A test jelzései alapján folyamatosan finomítani kell a táplálkozásunkat. Ami viszont biztos, hogy a

  • rostok, leveles- és egyéb zöldségek,
  • húsok, halak, tojás,
  • jó minőségű zsírok azok, amikkel jól kell lakni.

A jóllakás nagyon fontos. Ha megéhezel, egyél, és annyit egyél, hogy jóllakj. Nem kell dekázgatni, és kalóriát számolni sem. Ebben is figyeld a szervezeted jelzéseit! Természetes, hogy nem mindig kívánsz ugyanannyit enni.

A kevesebb szénhidrát fogyasztásával egy idő után kevesebb ételtől is jóllaksz majd. Arra számíts, hogy a cukor fogyasztásának az elhagyása lesz az egyik legnehezebb. Lehet, hogy egy-másfél év is eltelik, mire sikerül teljesen megszabadulnod a cukorfüggőségtől.

A cukorfogyasztás tekintetében vedd figyelembe, mi minden „viselkedik” úgy a szervezetedben, mintha cukrot lapátoltál volna magadba! Olvasd el a Cukor az cukor című bejegyzést is.

Ne fogyassz light-, és szénhidrátszegény diétás termékeket sem!

♥♥♥

Ha úgy gondolod, hogy ez a cikk értékes az egészséged és a vitalitásod szempontjából, segítsd azt terjeszteni, megosztva másokkal. Kattints a közösségi média gombokra!

Fontos számomra a véleményed, ezért bátran írj hozzászólást!

mariann-square

Dr. Németh Mariann
Életmód-navigátor,
funkcionális táplálkozási mentor, coach

Csatlakozz hozzám a Facebook-on, az Instagram-on, a Pinterest-en a YouTube-on is!

Nézd meg, milyen programokkal tudok segíteni!

Fotó: Ethan Sexton/Unsplash

0 Shares

2 hozzászólás a(z) “Mitől lesz sikeres egy fogyókúra?” című bejegyzéshez

Szia Mariann!
A könyved segítségével fogytam 12 kilot tartosan. Meg kb 7 kilot szeretnék, de két dolog igencsak gátol: egyrészt jelenleg munkanélküli vagyok február 1 óta, másrészt édességfüggő vagyok. A tömény , vajkrémes sütikre sosem vágytam, ám a házi sütemények a gyöngéim..
Amíg dolgoztam, gyalog jártam, kb 35 perc séta reggel, majd munka után ismét.. Jelenleg napi fél órát edzek itthon, időnként gyalog járok fel a 7- dik emeletre, de ezek csak arra jók, hogy megtartsam az eddig elért 64,5 kilót (167 cm vagyok es 53 eves)..
Azt hiszem, az is a problémám részét képezi, hogy 2 éve egyedül élek hazatérve Írországból, a párom talán július elején tud hazaköltözni. Ami nagyon hiányzott Dublinban, az a családi összejövetelek volt. Erre most itt vagyok és hónapok óta nem jöhettünk össze.. Tegnap volt az első összejövetel. 3 újszülött van a családban, szeptemberben jön a 4- dik, Ő lesz az első unokám, alig várom!
Szóval igen sajnos, ha depis vagyok, önkéntelenül is a hűtőszekrény felé indulok..
Az sem segít,hogy a közeli piacon és Tescóban igen drágák a zöldségek és gyümölcsök. Jelenleg nincs autó, a gyaloglással nincs baj, de cipekedni nem tudok a műtött csuklómmal.
Hogyan tudnék megszabadulni a cukros desszertektol? Egyelőre annyit teszek, hogy ebéd után fogyasztom, és, ha én sütöm, kevesebb cukrot teszek bele, mint a recept szerinti..
Szép hetet kívánok szeretettel:
Györgyi

Kedves Györgyi!

Nagyon örülök a sikerednek, és annak, hogy ezt a Táplálkozás-navigátornak köszönheted 🙂 A mostani súlyod a magasságodhoz nem vészes, nekem a további mínusz 7 kg soknak tűnik, de persze te tudod, hogyan éreznéd igazán jól magad a bőrödben.

Hogyan tudnál megszabadulni a cukros desszertektől? A legegyszerűbb az, hogy nem fogyasztasz ilyesmit. Bármilyen meglepő, az édesség utáni sóvárgás viszonylag hamar elmúlik, ha következetesen nemet mondasz rá. Meg tudod csinálni, hiszen eddig leadtál 12 kilót, nem az akaraterőddel van baj.

Jól tudom azonban, hogy ez drasztikusan hangzik, és éppen az ilyen elhatározások következtében adják fel a legtöbben az egészséges étkezést. Ezért azt javaslom, hogy ne száműzd teljesen az édességeket, csupán vezess be néhány szabályt magadnak a fogyasztásukra vonatkozóan. A 12 kiló leadása során milyen és mennyi édességet fogyasztottál? Próbálj visszatérni ahhoz a rendszerhez.

Elhatározhatod azt is, hogy csak bizonyos fajta édességet eszel, és abból is limitáld a mennyiséget, és a fogyasztási gyakoriságot is. Mondjuk minden héten csak hétvégén, és akkor is csupán egy-egy szelet süteményt eszel.
Azt is elhatározhatod, hogy minden nap jó ízűen, lelkifurdalás nélkül elmajszolsz egy, de csakis egy kisebb desszertet.

Azzal, hogy saját magad készítette édességet fogyasztasz, sokat teszel, hiszen rajtad múlik, hogy kevesebb cukorral, egészségesebb alapanyagokból milyen nyalánkságot készítesz. Persze óvatos legyél! Nagyon sok egészségesnek kikiáltott sütemény egyáltalán nem az! A nyerskonyha desszertjeit viszont jó szívvel ajánlom: ezek igazi tápanyagbombák, és nem is lehet belőlük egyszerre sokat enni, mert meglehetős tömények.

Ha most munkanélküli vagy, talán több mozgást, az otthoni edzések mellett minden napra legalább fél óra gyors gyaloglást is beiktathatnál. Ez különösen reggel végezve igencsak jó hatással van az inzulin anyagcserére.

Természetesen a lelki oldalra is fordíts figyelmet: azt írod, ha depis vagy, a hűtőszekrény felé indulsz. A megoldás felé az első lépést már megtetted, hiszen felismerted ezt az összefüggést. A következő lépés az, hogy amikor ismét evésbe fojtanád a bánatod, megállsz, és befelé figyelsz: mire van valójában szükséged? Az evés megoldja ezt? (Persze, hogy nem!) Hogyan tudnál egyéb módon kikerülni ebből a hangulatból? Miből töltekezhetnél az édességfogyasztás helyett? Igyál egy pohár vizet, és állj ellen az édesség utáni vágynak. Meglátod, néhány perc múlva nem fogod annyira sürgetőnek érezni, és szépen el is marad tőled.

További sok sikert kívánok, szeretettel: Mariann

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük