Mit ehetsz júniusban?
Ismét egy terményekben bővelkedő hónap. Júniusban már nem az ízetlen primőr árukból kell válogatnunk hanem a zamatos, csábító zöldségek, gyümölcsök nagy választéka kelleti magát.
Új finomságok júniusban
Azzal kezdem, ami talán nem is jutna eszedbe: az illatos bodzavirágból érdemes szedni néhány „csokorra” valót. Ne cukros szörpöt készíts belőle! Rizslisztből készített palacsintatésztába forgatva, és kókuszolajban kisütve ízletes ínyencség. Ha pedig megszárítod, kiváló tea lehet belőle a téli hónapokra.
Figyelj arra, hogy olyan bokrokról gyűjtsd be a virágokat, amelyet nem szennyeznek a közlekedő járművek.
Ha már virággyűjtés, akkor a most virágzó hársfákról is érdemes egy kis téli tea-alapanyagról gondoskodni.
Végre kapható a finom, zsenge új karalábé, és sárgarépából is kapsz már ideit. A világért se dobd ki a zöldjüket! Adják magukat a smoothie-khoz, és zöld turmixokhoz, de emellett salátába, levesbe aprítva, és akár főzeléknek is elkészítheted.
A sárgarépát meg sem kell még hámozni. Elég, ha jó erősen lesikálod.
Ezekből a gyenge zöldségekből isteni leveseket, főzelékeket, töltött- és rakott fogásokat, párolt köreteket készíthetsz.
A retek immár nem „hónapos”, hanem „nyári”. A hosszúkás változatok is megjelentek. Nyersen és sütve is fogyaszthatod.
Feltétlenül próbáld ki a rebarbarát! A vörösre színeződött szárát szabad elfogyasztani, a levele mérgező! Főleg desszertekhez használják, de mártást is készíthetsz belőle főtt húshoz vagy sültekhez. Szerintem szeretni fogod a kissé savanykás, piszkére hasonlító ízét.
A rebarbara tisztítva, ujjnyi vastag szeletekre vágva jól fagyasztható. Én már eltettem néhány adagot belőle.
Újhagyma, salátafélék, többfajta cseresznye kínálja magát, de ebben a hónapban jön a meggy, a málna, a ribizli, az egres.
Spárgát és epret viszont már csak néhány hétig vásárolhatsz.
A költségek átcsoportosítása
Sajnos nagyon elszaladtak az árak. Az az igazság, hogy egy átlagos négy tagú család ilyenkor nem tud annyi epret, cseresznyét, málnát venni, amennyit a gyerekek ne tudnának megenni.
A szülők ilyenkor bekapnak egy-két szemet, és a többit a csemetéknek hagyják. Nem jól van ez így, hiszen a felnőtteknek is szükségük van a tápanyagokra, enzimekre, antioxidánsokra, amely ezekben a gyümölcsökben található.
Sajnos, több fizetést nem adhatok neked. Van azonban egy tippem: Nézzétek át a konyhai kiadásaitokat! Az élelmiszervásárláskor mennyi édesség, gyümölcsjoghurt, puding, tejszelet, üdítő kerül a kosárba? Az ezekre fordított pénzt inkább költsétek friss gyümölcsre!
Ezekkel vigyázz!
Júniusban megjelenik az újkrumpli és más burgonyafélék – a paprika, paradicsom, padlizsán is. Ezeket most, a szezonjukban kis mennyiségben fogyaszthatod, de most is vigyázz velük!
Ezek a növények a krónikus gyulladással küzdő embereknél – mint amilyenek az autoimmun-, szív- és érrendszeri betegségek, az inzulinrezisztencia, vagy a rák – tovább növelik a vérben a gyulladást okozó hormonok szintjét, ezáltal rontanak a beteg állapotán. Pajzsmirigy-alulműködés esetében is célszerű kerülni őket, mert megzavarják a pajzsmirigy hormonszintézisét.
A melegebb hónapokban a könnyű ételek fogyasztása kívánatos. Most sem a gyümölcsöké legyen azonban a főszerep, hanem a zöldségeké.
Nem muszáj minden nap húst enned!
A fehérjebevitelt nehéz húsok helyett halakkal, tojással is megoldhatod. Semmi baj nem történik, ha nem eszel színhúst. Kollagén típusú fehérjéket is fogyassz azonban.
Az idén talán kimarad a tengerparti nyaralás, de ha változik a járványhelyzet, és mégis az utazás mellett döntesz, ki ne hagyd a tengeri herkentyűket, rákokat, kagylókat!
Befőzés egészségesen
Talán az eper az első gyümölcs, amellyel a háziasszonyok el szokták kezdeni a befőzést. Számtalan receptet találhatsz, a kérdés az, hogy ezek vajon mennyire egészségesek?
A befőzéshez általában sok cukor kell, ami ugye az egyik legnagyobb rossz a táplálkozásban. Természetesen számtalan „egészséges”, cukormentes receptet találsz, de ezekre érdemes kritikusan tekinteni.
A cukormentes lekvárok, dzsemek, befőttek, szörpök valójában cukorhelyettesítőket tartalmaznak. Ezek eritrittel, xillittel, mézzel, vagy egyéb, a cukornál egészségesebbnek tartott édesítővel készülnek.
Többször írtam már azonban arról, hogy a cukorhelyettesítők egyáltalán nem egészséges alternatívái a cukornak. Ezek is éppúgy kerülendők, legfeljebb más okból, mint a cukor. A Táplálkozás-navigátorban erről részletesen írtam.
A másik gond a tartósítószerekkel szokott lenni. Ha már az otthoni befőzést választod, szabadulj meg ezektől is, és inkább dunsztolással tartósíts.
Szerencsére létezik cukor- és tartósítószermentes befőzés is. Olvasd el például erről Benda Judit cikkét.
Az étel- és befőttcsodáidról készült fotókat büszkén posztold a közösségi médiában, és használd az #életmód-navigátor hasthaget! 🙂
♥♥♥
Ha úgy gondolod, hogy ez a cikk értékes az egészséged és a vitalitásod szempontjából, segítsd azt terjeszteni, megosztva másokkal. Kattints a közösségi média gombokra!
Fontos számomra a véleményed, ezért bátran írj hozzászólást!
Dr. Németh Mariann
Életmód-navigátor,
funkcionális táplálkozási mentor, coach
Csatlakozz hozzám a Facebook-on, az Instagram-on, a Pinterest-en a YouTube-on is!
Nézd meg, milyen programokkal tudok segíteni!
Fotó: Canva