Kategóriák
Egészséges táplálkozás

Ízletes kölesételek

Ahhoz képest, hogy Magyarországon korábban néptáplálék volt, manapság már nagyon kevesen készítenek kölesből ételt. Pedig az ízletes kölesételek nem hiányozhatnak egyetlen asztalról sem!

Nem csak a változatosságot biztosítaná, hanem a gluténmentes étkezés is vonzóbbá válik a kölesételek segítségével.

Miért jók a kölesételek?

A kölesről kevesen tudják, hogy valójában nem is gabona, hanem a perjefélék családjába tartozó növény: a köles fű. Lehet azonban, hogy ez téged nem is érdekel. Az viszont már számodra is fontos információ lehet, hogy a köles gluténmentes. Kiválóan beilleszthető tehát a gluténmentes étrendbe, ha már unod a rizst, és egy kis változatosságra éhezel.

A köles azonban nem csupán azért kiváló, mert gluténmentes. A köles nem tartalmazza a még gluténmentes gabonákban is fellelhető, emésztést gátló vegyületeket, a lektineket. Magas a fehérjetartalma, és minden más magnál több ásványi anyag és vitamin, például magnézium, kalcium, fluor, foszfor, kálium, vas, szilícium és molibdén is van benne.

Jó azok számára, akiknek sok a sava; köszvény, reuma és cukorbetegség esetén is ajánlott a fogyasztása; fűtő hatása van a szervezetre, és még a körmöket is szépíti. Lényeges szempont, hogy nem is drága, és mivel főzés közben jelentősen megduzzad, gazdaságos is. Mindenhol beszerezhető.

Ilyenkor, télen, amikor egyébként is a tartalmasabb, meleg ételeket kívánjuk, nagyszerű és egészséges fogásokat tudsz kölesből készíteni.

Kölesételek a tányéron

A kölesből édes és sós fogások is asztalra kerülhetnek. Ízelítőül néhány egyszerű példa:

Meggyes mákos köleskása

A mi egyik kedvencünk a meggyes mákos köleskása. Ehhez két csészényi kölest alaposan átöblítek, szitán lecsepegtetem. Egy kanálnyi kókuszolajat olvasztok a rizsfőző vaslábasomban, ráteszem a kölest, alaposan elkeverem az olajjal, majd felöntöm négyszeres mennyiségű vízzel, vagy a magtejfőzőmben készített kókusztejjel. Én nem cicózok, rögtön beleszórok 20 dkg darált, cukrozatlan mákot, és 40 dkg magozott meggyet. Ha mirelit meggyet használok, akkor a kiolvasztott gyümölcsöt a levével együtt beleöntöm. Csipet sóval és fahéjjal ízesítem. Az egészet alaposan elkeverem, és felforralom. Ekkor takaréklángra veszem, és fedő alatt addig főzöm, amíg a köles megpuhul. Közben a köles felveszi a folyadékot, néha rá kell nézni, hogy nem kell-e pótolni. Amikor készen van, 2 evőkanál barna nádcukrot keverek bele. Ennyi cukor ekkora adag ételben nem fogja a súlyodat gyarapítani, ha csak egy tálkányit eszel belőle valamilyen leves után. Az adag bőven elég 4 felnőtt embernek. Nálunk még maradni szokott annyi, hogy másnap a gyerekek visznek belőle az iskolába. Azt is elárulom, hogy ők meg szokták locsolni egy evőkanálnyi juharsziruppal is. (Viszont ők minden nap edzenek, és testnevelés órán is rendesen mozognak.)

Kölespuding

A kölest, mondjuk 15 dkg-ot, 1 liter vízzel puhára főzöm. Vigyázok, hogy ne égjen le. Megmosok és lecsöpögtetek egy maréknyi mazsolát, és egy tálkában hideg vízzel kikeverek 1 evőkanál tápióka keményítőt,vagy nyílgyökér lisztet. A vízben feloldott keményítőt hozzáadom a köleshez, és óvatosan felforralom. Lágy, könnyen keverhető állagúnak kell lennie. Ha keményebb, adok még hozzá egy kis vizet. Ezután krémesre turmixolom, és hozzákeverem a mazsolát. Talpaspoharakba szedem és kihűtöm.

Kölesköretek

Minden ételhez, amihez köretként rizst tálalnál, használhatsz kölest is. Zöldborsóval, répával, mint a rizi-bizi, vagy csak önmagában, nagyszerű íze van.

Köles darált, töltött ételek hozzávalójaként

A húsból, halból készült levesgombóchoz árpakása, vagy rizs helyett keverhetsz kölest is. Ilyenkor ugyanúgy puhára, félpuhára kell főzni, mint a rizst, mielőtt a többi gombóc-hozzávalóhoz adod.

A rakott káposzta, rakott karfiol, és más rakott ételek darált húsos rétege kölessel nagyon finom.

Mindenképpen bővítsd a kölessel a rendszeresen használt alapanyagaid listáját. Írd meg, ha neked is van egy jó kis kölesrecepted!

Ha pedig az emésztőrendszerre káros vegyületekről, a lektinekről szeretnél többet tudni, olvasd el Steven R. Gundry A növényparadoxon című könyvét. Nem mindenben értek egyet vele, de sok szempontból bővítheti az ismereteidet. A gabonafélékről természetesen a Táplálkozás-navigátorban elolvashatod független véleményem.

♥♥♥

Amennyiben úgy gondolod, hogy ez a cikk értékes az egészség és a vitalitás szempontjából, akkor segítsd azt terjeszteni, megosztva másokkal. Kattints a közösségi média gombokra! Örülök, ha hozzászólást is hagysz!

Szeretettel:

Mariann

Fotó: Unsplash/Jo Sonn

2 Shares

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük