Az egészséges karácsonyi desszert nem olyan nagy kihívás, és hidd el, ebben a kategóriában is találsz ínycsiklandó remekeket.
Ráadásul, ha ezekkel koronázod meg az ünnepi menüt, akkor még bűntudatot sem kell érezned.
Egészségtelen alapanyagok
Mire gondolok, amikor egészséges desszertről beszélek, alkalomtó függetlenül?
Számomra akkor egészséges egy desszert, ha nem tartalmaz olyan alapanyagot, amelynek a fogyasztása általában véve senkinek sem tesz jót, ÉS az összetevői csupa-csupa egészséges élelmiszerből állnak.
A blogon, és a Táplálkozás-navigátorban, részletesen írok róla, hogy mik azok az élelmiszerek, amelyek szerintem általában véve senkinek sem tesznek jót.
Ezek, ha a desszertek oldaláról nézzük, akkor
- a glutén,
- a tejtermékek, és a
- a túl sok cukor.
Amikor egészséges, vagy „mentes” ételekről van szó, akkor leggyakrabban ezt a három összetevőt helyettesítik. Ez azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy egy alternatív hozzávalókból álló étel egészséges.
Sajnos az én mércém szerint egyáltalán nem egészséges hozzávaló a bolti kész gluténmentes lisztkeverék, ami harmincháromféle adalékanyagot, és potenciálisan allergén alternatív gabonaféléket tartalmaz.
A tejtermékek sem lesznek jobbak a hozzájuk adagolt laktózt lebontó enzimtől, és a cukorhelyettesítő eritrit, xillit és társai sem emberi fogyasztásra valók.
A cukorral kapcsolatban én azon az állásponton vagyok, hogy az itthon normál áron elérhető természetes cukorfajták, vagyis a répacukor és a nádcukor nem rosszak önmagukban.
A cukorfogyasztás mértéke, a cukrot tartalmazó édességek mennyisége az, amit kordában kell tartani.
Ez a kordában tartás persze meglehetősen fájdalmas lehet, mert napi 25-30 gramm a még egészségesnek mondható cukorfogyasztás felső határa, ami valljuk be, nem túl sok.
Ha tartod ezt a határt, akkor viszont bármilyen cukrot fogyaszthatsz, nem kell méregdrága alternatívákban gondolkodnod. Kalkuláld be azonban a rejtett cukrokat is. Szinte nincs olyan készétel, amiben ne lenne ott a cukor valamilyen formában.
A NincsMacera receptes weboldalamon azok a receptek, amelyek cukrot tartalmaznak, nem valamilyen horribilis áron beszerezhető egzotikumtól várják az édesítést, és a hozzávalóim között egyáltalán nincs szintetikus cukorhelyettesítő.
Egészséges karácsonyi desszert
Ha nem egészséges egy desszert glutén, tejtermék, és a cukorhelyettesítők által, akkor vajon mi az, ami kiérdemelheti ezt a jelzőt?
Szerintem az egészséges desszert csak egészséges összetevőket tartalmaz.
A magas kakaó- és kakaóvaj tartalmú csokoládé, a friss és aszalt gyümölcsök, a diófélék és magvak, bizonyos gluténmentes lisztek, a tojás, a kókuszzsír, a ghee biztosítja számunkra, hogy végtelen változatosságban készítsünk egészséges desszerteket.
Itt is van azonban egy kis bökkenő!
1. A mértéktelen fogyasztásuk ezeknek a desszerteknek sem ajánlott.
2. Ezek között az egészséges alapanyagból készült desszertek között is van, ami nem mindenkinek tesz jót.
A kakaó például nem ajánlott az autoimmun betegeknek, a diófélék sokak számára tiltottak, mert allergiásak rá. A tojás is gyakran vált ki ételérzékenységet, és az aszalt gyümölcsök koncentrált gyümölcscukor tartalma is óvatosságra int.
Ismét csak hangsúlyozni tudom, hogy nincs olyan élelmiszer, nincs olyan szuperfood, ami mindenki számára hasznos és egészséges.
Táplálkozni a lehető legszemélyreszabottan kellene, hiszen teljesen egyediek vagyunk. Mindenki másétól eltérő a genetikánk és az anyagcserénk. Mindenki másétól eltérő egészségi állapotban vagyunk.
Ha jól akarjuk érezni magunkat, akkor a táplálékaink megválasztásánál nem csak a genetikánkra és az anyagcserénk sajátosságaira kell figyelnünk.
Azt is érvényre kell juttatnunk, hogy a szervezetünk sejtszintű működésére az egyes élelmiszerek milyen hatással vannak.
Ha valamilyen betegség, vagy egyensúlytalanság van a szervezetünk működésében, ezt is tekintetbe kell vennünk, és nem szabad az általunk fogyasztott élelmiszerekkel rontani az állapotunkon.
Egészséges karácsonyi desszert tippjeim
Ezek után az általam ajánlott desszerteket olyan szemmel nézd, hogy vajon neked, vagy a családod tagjai számára valóban egészségesek lesznek-e?
1. Az egyik ajánlatom egy sütés nélküli csokitorta. Évekkel ezelőtt volt egy nyersevő korszakom, ami nem igazán volt kompatibilis hozzám. 🙂
Megmaradtak viszont belőle az isteni nyers desszertek, amik valódi tápanyagbombák.
Könnyen, gyorsan elkészíthetők, és még az az előnyük is megvan, hogy nem kell sütni őket.
Igazán nincs macera velük, ezért nálunk sok nyers desszert maradt terítéken.
2. A másik tippem egy fantasztikus csokoládémousse. Az eredeti azori-szigeteki változatot teszem közzé.
3. Harmadik javaslatom egy gyümölcskocsonya, ami erdei gyümölcsből készítve karácsonykor nagyon időszerű.
4. A mákos-almás szelet kiváló vendégkínáló, amivel szintén boldogulnak a kezdő háziasszonyok is.
+1. A Pavlova is karácsonyi desszert. Ez sajnos a készítéséhez szükséges túl sok cukor miatt nem kaphat ötcsillagot. Mégis megmutatom, mert egyszer van egy évben karácsony 🙂 🙂 :), és mert az általam ajánlott gyümölcs „feltéttel” egy kicsit javíthatunk rajta.
Ugyanis van egy alapszabály, ami számodra is hasznos lesz, ha következetesen betartod. Íme:
A rosszat mindig valami jóval edd!
Itt ez most azt jelenti, hogy ha édességet eszel, az legyen gyümölcsös, vagy tartalmazzon a felszívódását lassító egészséges zsírokat (például dióféléket, magvakat, avokádót, kókuszzsírt), vagy készüljön lisztmentesen, illetve teljes kiőrlésű gluténmentes lisztből.
A Pavlovára visszatérve: bevallom, nekem ez az egyik kedvenc desszertem. A születésnapomra a kamasz fiam készíti el. A fenti linkjére kattintva éppen az idei születésnapi tortámat láthatod.
Ugye, hogy milyen gyönyörű? Mégsem macerás!
Kompromisszumok karácsonyra
Nem lenne életszerű, ha azt hinnénk, hogy teljesen kiiktatható a karácsonyi kajakóma, és az, hogy valami olyan is lecsússzon a torkunkon, amiről jól tudjuk, hogy inkább nem kellett volna.
Akár tetszik, akár nem, a karácsony arról is szól, hogy ilyenkor lazítunk egy kicsit a gyeplőn.
Nálunk olyan főfogások készülnek ugyan, amelyek glutén- és tejmentesek, de a desszertek között lesz olyan, amivel kapcsolatban kompromisszumot kötünk.
A nővérem isteni diós és mákos bejglijét ugyanis – glutén ide vagy oda – nem szabad kihagyni.
Mondjuk maradéktalanul megfelel a „Rosszat mindig valami jóval edd!” kritériumnak, hiszen a benne lévő glutén és tej ártalmát ellensúlyozza a vastag dió- és máktöltelék.
Igazából nem is diós és mákos bejglit szokott sütni, hanem bejglis diót és mákot. 🙂
Egyáltalán nem akarlak arra buzdítani, hogy szabotáld az egészséges táplálkozással összefüggő elhatározásaidat! Azonban ha jó előre elhatározod, hogy milyen szabályok mentén engedsz magadnak egy kis lazítást, egyáltalán nem kell bűntudatot érezned.
A karácsonyi dőzsöléssel törvényszerűen együttjáró bűntudat butaság! Ne kínozd magad!
Inkább arra törekedj, hogy amiről tudod, hogy nem kellene túl sokat enned, abból tényleg szigorú mennyiségi korlát mellett fogyassz.
Végül úgyis azt érzed majd, hogy bármily finomságról is van szó, sokkal jobb lett volna kihagyni, mert a szervezeted haladéktalanul le fogja adni a jól ismert jeleket: puffadás, reflux, székrekedés, hasmenés, pattanások … ezek mellé minek még a bűntudat is?!
Szóval csak okosan!
Az ünnepre készülődés finishéhez kitartást, jó hangulatot, és sok segítő kezet kívánok. A karácsonyod pedig legyen áldott, békés, meghitt, és örömteli!
♥♥♥
Ha úgy gondolod, hogy ez a cikk értékes az egészséged és a vitalitásod szempontjából, segítsd azt terjeszteni, megosztva másokkal. Kattints a közösségi média gombokra!
Fontos számomra a véleményed, ezért bátran írj hozzászólást!
Dr. Németh Mariann
Életmód-navigátor,
funkcionális táplálkozási mentor, coach
Csatlakozz hozzám a Facebook-on, az Instagram-on, a Pinterest-en a YouTube-on is!
Nézd meg, milyen programokkal tudok segíteni!
Fotó: Canva